İGF’den Dünya Basın Özgürlüğü Günü açıklaması

İnternet Gazetecileri Federasyonu Yönetim Kurulu, Dünya Basın Özgürlüğü Günü sebebiyle açıklama yayınladı.

İnternet Gazetecileri Federasyonu Genel Başkanı Mesut Demir, yaptığı açıklamada, “1994 yılında Birleşmiş Milletler tarafından alınan bir karar doğrultusunda, 3 Mayıs tarihi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlanmaktadır. Basın, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, kamu kurum ve kuruluşların yaptığı hizmetleri halka yansıtması ve sorunların çözülmesinde çok önemli bir kamu hizmeti üstlenmektedir” dedi.

“Hiçbir tesir altında kalmayan basın, insan haklarının önemli unsurlarından olup, toplumda en önemli denetleyici kurumlarından biridir” vurgusunu yapan Mesut Demir, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Basının hem özgür, hem de tarafsızlığı, bireyin ve toplumun haber alma, bilgi edinme hakkını kullanmasına, kamuoyunun duygularını ve düşüncelerini objektif olarak yansıtmasına, bu suretle demokrasinin, insan haklarının, temel hak ve özgürlüklerin gelişimine katkı sağlayacaktır.

Yeni çağın vazgeçilmez unsuru internet medyasının bu süreçte daha özgür olarak yayın yapabilmesinin önünün açılması için Meclis’te şuan tartışılmaya başlanan internet yasasının acilen çıkartılması gerekmektedir. İnternet medyasının özgür ve tarafsız yayın yapması adına İnternet Gazetecileri Federasyonu olarak her zaman katkı ve destek olacağız.”

Kategori: Genel Haber ve Duyurular

Benzer Haberler:

İNTERNET GAZETECİLERİ FEDERASYONU GENEL KURUL TOPLANTISI İNTERNET GAZETECİLERİ FEDERASYONU GENEL KURUL TOPLANTISI
İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) 4 yaşında İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) 4 yaşında
İGF’den İsrail’in Gazze katliamına sert tepki İGF’den İsrail’in Gazze katliamına sert tepki
İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) 3 yaşında İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) 3 yaşında
© İnternet Gazetecileri Federasyonu. Tüm hakları saklıdır. XHTML / CSS Geçerli.
Design by Aelfric Lake.