İNTERNET YASASI, TÜRKİYE’NİN VE BASININ GELECEĞİNİ KURTARACAK

İnternet Gazetecileri Federasyonu Genel Başkanı Mesut Demir, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın internet yasası çıkarılmadığı için kutlanamadığını, basının demokratik hayatın vazgeçilmezi olduğunu söyledi. Demir, “İnternet Yasası, Türkiye’nin ve basının geleceğini kurtaracaktır” dedi.

İnternet Gazetecileri Federasyonu Yönetim Kurulu, 24 Temmuz Gazetecileri ve Basın Bayramı dolayısyla bir açıklama yaptı. İnternet Gazetecileri Federasyonu Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Mesut Demir, 24 Temmuz’un sansürün kaldırılmasının yıl dönemi olduğunu belirterek, “Osmanlı’nın özellikle son zamanlarında çıkan gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde sansürün kaldırılması olarak adlandırılmaktadır. Bunun için de 24 Temmuz tarihi, Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır. Ülkelerin gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan basının, halkı bilgilendirme, bilinçlendirme, kamuoyunda gerekli hassasiyetleri oluşturma gibi çok önemli işlevleri bulunuyor.Bu nedenle demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydınlatıp, meslek ilkelerine, kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmelidir. Bu çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi internet yasasının çıkarılması ile mümkündür” dedi.

“İNTERNET YASASI, TÜM MİLLETVEKİLLERİNİN BOYNUNUN BORCUDUR”

Tarafsız, doğru ve hızlı haberciliğin günümüzde internet haber siteleri aracılığıyla kamuoyuna sunulduğunu hatırlatan Mesut Demir,  “Basının meslek ilkeleri doğrultusunda ilkeli, tarafsız, sorumlu ve bilinçli gazetecilik anlayışıyla yapılan çalışmalarının devamını dileyerek, bu çalışmaların her zaman özgür, sansürsüz bir ortamda yürütülmesini temenni ediyoruz. Fakat, günümüzde merdivenaltı diye tabir ettiğimiz internet haber siteleri, internet yasası çıkarılmadığı için maalesef basın sektörüne ve ülkeye darbe vurmaktadır. Bugün, her ilde siyasetçisinden bürokrasiye, iş dünyasından kamu kuruluşlarına kadar herkesin mağdur olduğu en büyük sorun merdivenaltı internet haber siteleridir. Vergi ödemeyen, sigortalı personel çalıştırmayan korsan haber sitelerinin kapatılması, çıkarılacak internet yasası ile mümkün olacaktır. Bu sorumluluk, TBMM’de bulunan tüm milletvekillerinin boynunun borcudur” diye konuştu.

“İNTERNET YASASI ÇIKARILMAZSA TÜRKİYE 20 YIL GERİYE GİDECEKTİR”

Basının sosyal medya ile bir yarış halinde olduğuna da dikkat çeken Mesut Demir, “Son günlerde ülke gündeminde sosyal medya düzenlemesi konuşulmaktadır. İnternet yasası çıkarılmadığı için bu boşluğu sosyal medya mecraları doldurmuştur. Sahte hesaplarla yapılan ahlaksız ve bel altı paylaşımlar, her kesimin ortak sorunudur. Kurumsal yapıda olan internet medyalarının yasal olarak desteklenmesi, sosyal medya sorununun da önüne geçilecektir. Bu yüzden, sosyal medya düzenlemesinin internet yasası ile birlikte yapılması kaçınılmaz olmuştur. Aksi tekdirde, internet yasası çıkarılmadığı için 10 yıl geride olan ülkemizi, bir 20 yıl daha geri götürecektir. Tüm siyasi partilerin internet yasasına destek vermesi hem ülkemizin, hem de medyanın geleceğini kurtaracaktır” ifadelerini kullandı.

Kategori: Genel Haber ve Duyurular

Benzer Haberler:

İGF Genel Başkanı Mesut Demir; “Yeni düzenleme gazeteleri ve gazeteciliği sonlandırmayacak, aksine ömürlerini uzatacak” İGF Genel Başkanı Mesut Demir; “Yeni düzenleme gazeteleri ve gazeteciliği sonlandırmayacak, aksine ömürlerini uzatacak”
İnternet gazeteciliği yasası komisyondan geçti İnternet gazeteciliği yasası komisyondan geçti
İnternet gazeteciliği yasasında kritik tarih İnternet gazeteciliği yasasında kritik tarih
İnternet ve sosyal medya yasası TBMM’de İnternet ve sosyal medya yasası TBMM’de
© İnternet Gazetecileri Federasyonu. Tüm hakları saklıdır. XHTML / CSS Geçerli.
Design by Aelfric Lake.