“Yaygın medya baskıya son vermeli, komisyon gereğini yapmalıdır”

İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Mesut Demir, sosyal medya ve internet gazeteciliği yasasının Meclis’te öncelikli yasa görüşmeleri arasına alınması gerektiğini, yaygın medyanın baskılarına komisyon ve milletvekilleri boyun eğmemesi gerektiğini söyledi.

Sosyal Medya ve İnternet Gazeteciliği Yasası’nın TBMM’de Dijital Mecralar Komisyonu’na gelirken, yasa ile ilgili görüşmeler devam ediyor.  İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Mesut Demir, teknoloji ve internetin hızla ilerlediği bu süreçte Sosyal Medya ve İnternet Gazeteciliği Yasası’nın acilen yasalaşması gerektiğini söyledi.

Yaygın medyanın internet gazeteciliği yasası ile ilgili baskısının ülke ve medya menfaatine değil, ilan gelirlerine yönelik olduğunu ifade eden Genel Başkan Demir, “Bugün her kurum internet ortamında faaliyetlerini sürdürüyor. Elektronik ortamda vergi daireleri kurulmasının gündemde olduğu günümüzde internet gazeteciliği yasası konusunda azınlık bir kesimin direnç gösterdiğini görüyoruz. Anamuhalefet Partisi CHP’nin Marmaris’te gerçekleştirdiği Yerel Medya Çalıştayı’nda ana gündem maddesi internet gazeteciliği yasası olmasına rağmen konunun uzmanı olan federasyon ve derneklerin yok sayılması yasa ile ilgili düşüncelerinin ne olduğunun açık göstergesidir. İnternet gazeteciliği yasasının çıkmasını istemeyenler, ülkeye ve medya sektörüne açıkça ihanet etmektedir” dedi.

TBMM’de Dijital Mecralar Komisyonu’nda sosyal medya ve internet gazeteciliği yasası görüşmelerinin hızla sonuçlandırılması gerektiğinin altını çizen Mesut Demir, “Yıllardır ülkemizin belinde kambur olarak duran İnternet Gazeteciliği Yasası, acilen yasalaşmalı, taslak metin ilgili kurumlarla paylaşılmalıdır. Yalan haberciliğin tavan yaptığı günümüzde, internet yasası çıkarılmadığı için künyesi ve iletişim bilgileri olmayan internet haber siteleri, istedikleri gibi cirit atmaktadır. Bu da hem ülkemize hem de medya sektörüne darbe niteliğindedir. Gerekli yasal düzenlemenin şartları ve kriterleri açık ve net olmalıdır. Basın İlan Kurumu yönetmeliğinde acilen revizyona gidilmeli, bünyesinde onlarca gazeteci çalıştıran internet medyaları için gerekli düzenleme yapılmalıdır” diye konuştu.

Kategori: Genel Haber ve Duyurular, Haberler, İnternet Gazeteciliği Yasası Tags: ,

Benzer Haberler:

Güneydoğu ve İç Anadolu’dan İGFA’ya tam destek Güneydoğu ve İç Anadolu’dan İGFA’ya tam destek
İnternet yasası merdivenaltı sitelere darbe vuracak İnternet yasası merdivenaltı sitelere darbe vuracak
İGF’den internet yasası çağrısı İGF’den internet yasası çağrısı
İnternet medyasına müjde! İnternet medyasına müjde!
© İnternet Gazetecileri Federasyonu. Tüm hakları saklıdır. XHTML / CSS Geçerli.
Design by Aelfric Lake.